126k views
4 votes
Mrs. fam bought 4 1/4 pounds of ham for $17. At rate,What is the cost of 1 pound of sliced ham?

1 Answer

1 vote

4 (1)/(4) \: Pounds = 17 \: USD \\ (17)/(4) \: Pounds = 17 \: USD \\ 1 \: Pound = 17 * (4)/(17) = 4 \: USD

!! Hope It Helps !!
User Skyebend
by
5.6k points