172k views
2 votes
During a race, a runner’s time was 4 seconds at the 36-meter mark and 6 seconds at the 57-meter mark. What was the runner’s average speed, in meters per second, for the time interval between 4 seconds and 6 seconds? (A) 2.1 (B) 9.0 (C ) 9.3 (D)9.5 (E) 10.5

i need help ASAP ):

2 Answers

6 votes

Answer:

E

Explanation:

57 - 36 = 21 6 - 4 = 2 seconds

21 ÷ 2 = 10.5

User Tzvetlin Velev
by
8.2k points
6 votes

Answer:

The average speed of runner is given by option d) 10.5 meters per second.

Explanation:

We are given the following information in the question:

A runner’s time was 4 seconds at the 36-meter mark.

A runner’s time was 6 seconds at the 57-meter mark.

Formula:


\text{Average speed} = \displaystyle(y_2-y_1)/(x_2-x_1)\\\\\text{where}, y_2, y_1 \text{are the distances at time} x_2, x_1 \text{respectively.}

Putting the given values in the question, we have:


\text{Average speed} = \displaystyle(57-36)/(6-4) = (21)/(2) = 10.5\text{ meter per second}

Hence, the average speed of runner is given by option d) 10.5 meters per second.

User NtgCleaner
by
7.1k points