62.4k views
4 votes
What is the nearest cent per ounce in a 24 oz box of corn flakes that cost $4.59

1 Answer

4 votes

Answer:

19 cents per ounce

Explanation:

$1 = 100 cent

Amount of corn flakes = 24 oz

Cost of corn flakes = $4.59 = 459 cents

Cost per ounce = 459/24 =19.125 = 19 cents/ ounce

∴ The cost of corn flakes is 19 cents per ounce.

User Andypaxo
by
8.7k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.