57.7k views
1 vote
A stone is thrown vertically upwards with a speed of 30.0 m/s.

(a) what's its speed when it reaches 20.0 meters?
(b) What is the maximum height?

User Cco
by
7.1k points

1 Answer

4 votes

a)

Y₀ = initial position of the stone at the time of launch = 0 m

Y = final position of stone = 20.0 meters

a = acceleration = - 9.8 m/s²

v₀ = initial speed of stone at the time of launch = 30.0 m/s

v = final speed = ?

Using the equation

v² = v₀² + 2 a (Y - Y₀)

inserting the values

v² = 30² + 2 (- 9.8) (20 - 0)

v = 22.5 m/s


b)

Y₀ = initial position of the stone at the time of launch = 0 m

Y = maximum height gained

a = acceleration = - 9.8 m/s²

v₀ = initial speed of stone at the time of launch = 30.0 m/s

v = final speed = 0 m/s

Using the equation

v² = v₀² + 2 a (Y - Y₀)

inserting the values

0² = 30² + 2 (- 9.8) (Y - 0)

Y = 46 m



User John Blischak
by
7.1k points