Because the new function is y = 8x, we know each box costs $8.
The original brand costs $12 per box, so the new brand is $4 cheaper.
To find out how much we'd save if we bought 4 boxes, we can replace the value of x with 4 in each equation.
y = 12x
y = 12(4)
y = 48
y = 8x
y = 8(4)
y = 32
On buying 4 boxes, we'd save $16 with the new brand.