79.0k views
0 votes
Clark buys 2 gallons of paint for $ 16.39. What is the cost per pint of paint? Round your answer to the nearest cent if necessary .

User ThomasA
by
5.8k points

1 Answer

6 votes

Answer:

$1.02

Explanation:

We are told that Clark buys 2 gallons of paint for $ 16.39.

To find the cost per pint of paint let us convert amount of paint in gallons.

1 gallon = 8 pints.

2 gallons= 8*2 pints= 16 pints.

Now let us find cost per pint of paint by dividing the total cost of paint by number of pints in 2 gallons.


\text{The cost per pint of paint}=(16.39)/(16)


\text{The cost per pint of paint}=1.024375

Upon rounding our answer to nearest cent we will get,


\text{The cost per pint of paint}=1.02

Therefore, the cost per pint of paint is $1.02.

User Navige
by
5.5k points