90.4k views
5 votes
Find the unit rate to the nearest cent per ounce.

A 24-ounce box of cornflakes costs $4.59

User Chaniece
by
7.1k points

2 Answers

4 votes
Each ounce would cost exactly .19125
(Or about 19 cents)
Hope this helps!
User Jonathan Badeen
by
8.3k points
3 votes

Answer:

0.19125

Explanation:

You divided 4.59 by the amount 24-oz

User Maxsteel
by
8.4k points