menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Find the unit rate to the nearest cent per ounce. A 24-ounce box of cornflakes costs $4.59
asked
Dec 18, 2019
90.4k
views
5
votes
Find the unit rate to the nearest cent per ounce.
A 24-ounce box of cornflakes costs $4.59
Mathematics
middle-school
Chaniece
asked
by
Chaniece
7.9k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
4
votes
Each ounce would cost exactly .19125
(Or about 19 cents)
Hope this helps!
Jonathan Badeen
answered
Dec 20, 2019
by
Jonathan Badeen
8.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
3
votes
Answer:
0.19125
Explanation:
You divided 4.59 by the amount 24-oz
Maxsteel
answered
Dec 23, 2019
by
Maxsteel
8.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Jul 21, 2016
193k
views
A 24 ounce box of cornflakes cost $4.59 . what is the nearest cent per ounce?
Travis Liew
asked
Jul 21, 2016
by
Travis Liew
9.1k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
0
votes
193k
views
asked
Feb 20, 2018
101k
views
A 24 ounce box of cornflakes costs 4.59 find the unit rate to the nearest cent per ounce
Afifa
asked
Feb 20, 2018
by
Afifa
7.3k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
2
votes
101k
views
asked
Jun 26, 2019
156k
views
Find the unit rate to the nearest cent per ounce compare a 24 ounce box of cornflakes cost $4.59
Paul Sturm
asked
Jun 26, 2019
by
Paul Sturm
7.7k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
0
votes
156k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org