110k views
0 votes
A 16 pound bag of Kitty Kibbles is $24. An 8-pound bag of Feline Flavor is $11.20 . Which statement about the unit prices is true?

1 Answer

5 votes

Answer:

Feline Flavor is less expensive per pound.

Explanation:

A unit price has a 1 in the denominator

To find the unit price, we take the price and divide by the amount.


Kitty Kibbles: $24 for 16 lbs

$24/16 = $1.50 per lb


Feline Flavor: $11.20 for 8 lbs

$11.20 / 8 = $1.40 per lb


Feline Flavor is less expensive per pound.


User Belle
by
8.3k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories