117k views
1 vote
Meg deposited a $3,000 bonus check in a new savings account. The account has an interest rate of 3% for 5 years. The interest is compounded daily. How much money did Meg have at the end of the account term? (Round your answer to the nearest dollar.)

User Jipumarino
by
7.5k points

2 Answers

3 votes

Answer:

The Answer is $3,485 btw

Explanation:

Answer C

User Deicy
by
7.5k points
2 votes

Answer:

The $3485.52 money did Meg have at the end of the account term.

Explanation:

Formula for compounded monthly


Amount = P(1+(r)/(365))^(365n)

Where P is the principle , r is the rate of interest in the decimal form and n is the number of years.

As given

Meg deposited a $3,000 bonus check in a new savings account. The account has an interest rate of 3% for 5 years.

Principle = $3000

3% is written in the decimal form


= (3)/(100)

= 0.03

Time = 5 years

Put in the formula


Amount = 3000(1+(0.03)/(365))^(365* 5)


Amount = 3000(1+(0.03)/(365))^(1825)


Amount = 3000(1+(0.03)/(365))^(1825)


Amount = 3000(1+ 0.0000822)^(1825)


Amount = 3000(1.0000822)^(1825)


Amount = 3000* 1.16184

Amount = $ 3485.52

Therefore the $ 3485.52 money did Meg have at the end of the account term.




User Nbeyer
by
7.3k points