96.6k views
1 vote
Plz help me answer A and B

Plz help me answer A and B-example-1
User Adewale
by
7.7k points

1 Answer

4 votes

For both questions, you essentially use the equation r = d/t

a. 34/7 = about 4.86 dollars per hour

b. 4/10 = 0.40 dollars per pound.

User Fayyaz Ali
by
8.8k points

No related questions found