96.6k views
1 vote
Plz help me answer A and B

Plz help me answer A and B-example-1
User Adewale
by
7.7k points

1 Answer

4 votes

For both questions, you essentially use the equation r = d/t

a. 34/7 = about 4.86 dollars per hour

b. 4/10 = 0.40 dollars per pound.

User Fayyaz Ali
by
8.8k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories