Answer: $26.25
Step-by-step explanation:
If Jane bought 2 pounds of plums for $7.50, then each pound of plum would cost $7.50 ÷ 2 = $3.75
Since each plum costs $3.75, we can multiply the price per pound of plum by 7 to find the price for 7 pounds of plum: $3.75 × 7 = $26.25