68.8k views
0 votes
A boat travels 345km in 4 hours (with a constant speed). How far can it travel in three hours (with the same speed)?

2 Answers

4 votes

Answer: 258.75 km

Explanation:


(345(km))/(4(hr)) x\frac{3(hr)}{} = (345(3)km)/(4) = 258.75 km

User Andrew Porritt
by
6.9k points
4 votes

Answer:

258.75km

Explanation:

345/4=86.25

Can travel 86.25km an hour

86.25*3=258.75

Therefore it can travel 258.75 in 3 hours

User Amiri
by
7.1k points