174k views
0 votes
Which of the following is the best buy?

A. a 64 oz container of juice for $4.99
B. a 55 oz container of juice for $4.19
C. a 48 oz container of juice for $3.75
D. a 32 oz container of juice $2.50

2 Answers

5 votes

Answer:

B. a 55 oz container of juice for $4.19

User Dansalias
by
6.1k points
5 votes

Answer:

B. a 55 oz container of juice for $4.19

Explanation:

Divide each amount. You'll end up with:

A.) About 0.077

B.) About 0.076 (cheapest one!)

C.) About 0.078 (same amount as D.)

D.) About 0.078 (same amount as C.)


User Igelr
by
6.7k points