83.8k views
2 votes
find the unit price of a 2 quart bottle of grape juice that costs 3.69 will mark bainest show ur work

1 Answer

3 votes

Answer:

The answer would be 1.85 Let me explain

Explanation:

The unit price is the price per gallon, liter or in your case quarts!

So all you do is divide the total price by the units in the product.

So that would be 3.69/2 which equals 1.845 then you round up and get the

answer 1.85!


User Priyanka Rathee
by
7.6k points