231k views
5 votes
What is the mass of a titanium alloy that has a heat of fusion of 422.5 joules/gram and requires 2,960 joules of energy to melt completely

Use the formula Q = mHf

2 Answers

5 votes

Answer:

The mass of the titanium alloy is 7.005 g.

Step-by-step explanation:

Heat of fusion of titanium =
\Delta H_f=422.5 Joules/gram

Amount of heat required to melt the titanium alloy of mass m:

Q = 2,960 Joules


Q=m\Delta H_f


m=(Q)/(\Delta H_f)=(2,960 Joules)/(422.5 Joules/gram)

m = 7.005 mg

The mass of the titanium alloy is 7.005 g.

User Nat Taylor
by
7.2k points
3 votes

The mass of titanium alloy is 7.01 g


calculation

Q=mHF

where

Q(heat)= 2960 j

M(mass) = ?

Hf( heat of fusion) = 422.5 j/g

make M the subject of the formula by diving both side of equation by Hf

M=Q/Hf

M= 2960 j/422.5 j/g = 7.01 g

User Piyush Agarwal
by
7.2k points