205k views
4 votes
Ginny went to the store with a gift card. she spent 2/5 of the amount of her gift card. then she spent $15 more of the money on the card. her mom gave her $25 in cash. then she spent 1/2 the total amount she had. she had a total of $14 left to spend. how much was on ginnys gift card.

User Krishna V
by
6.6k points

1 Answer

2 votes

Answer: There was $30 on Ginny's gift card.


Step-by-step explanation: Let us assume amount of gift card = $x.

Mother gave cash amount = $25.

Total amount Ginny had including gift card = x+25.

She spent 2/5 of the gift cards, that is 2/5 of x that is 2/5 x.

Another spent amount on the card= $15.

Remaining amount of card = x - 2/5x -15 .

Total amount she had after getting $25 cash from mother = x - 2/5x -15 + 25

= x-2/5x +10.

She spent 1/2 of (x-2/5x +10).

So, the remaining amount = $14.

Therefore,


(1)/(2)(x-(2)/(5)x+10)=14

Multiplying both sides by 2, we get


2 * (1)/(2)(x-(2)/(5)x+10)=2 * 14


(x-(2)/(5)x+10)=28

Multiplying each term by 5 to get rid 5 denominator.

5 \times (x-\frac{2}{5}x+10) = 5 \times 28.

5x -2x +50 = 140

3x +50 = 140.

Subtracting 50 from both sides, we get

3x +50-50 = 140-50

3x= 90

Dividing both sides by 3, we get

3x/3 = 90/3

x = 30.

Therefore, there was $30 on Ginny's gift card.


User Vishal Sen
by
6.6k points