81.8k views
20 votes
What is the molecular formula of a compound with the empirical formula of CH2F and a gram formula mass of 66.0 g

1 Answer

7 votes

Answer:

The molecular formula of the compound is C₂H₄F₂ or CH₃CHF₂

Step-by-step explanation:

From the question given above, the following data were obtained:

Empirical formula of the compound = CH₂F

Fórmula mass of compound = 66 g/mol

Molecular formula of the compound =?

The molecular formula of the compound can be obtained as follow:

Molecular formula = [Empirical formula]ₙ

Molecular formula = [CH₂F]ₙ

[CH₂F]ₙ = 66

[12 + (2×1) + 19] n = 66

[12 + 2+ 19]n = 66

33n = 66

Divide both side by 33

n = 66/33

n = 2

Molecular formula = [CH₂F]ₙ

Molecular formula = [CH₂F]₂

Molecular formula = C₂H₄F₂

Thus, the molecular formula of the compound is C₂H₄F₂ or CH₃CHF₂

User Seenukarthi
by
6.6k points