Answer:
119.07 g/mol
Step-by-step explanation:
To calculate the grams of H₂O₂, first find the atomic mass using the periodic table.
H - 1.01 × 2 = 2.02
O - 16.00 × 2 = 32.00
2.02 + 32.00 = 34.02 g
Now to find the number of grams.
3.50 moles H₂O₂ × (34.02 g/1 mole H₂O₂) = 119.07 g/mol
Hope that helps.