127k views
0 votes
A student starts a food fight by throwing a 0.5 kg burrito at some girl he likes. He throws it kind of hard so he accelerates it at 3 m/s^2 how much force did this take?

1 Answer

5 votes

m = mass of burrito thrown by the student = 0.5 kg

a = acceleration of the burrito thrown by the student = 3 m/s²

F = force applied by the student on the burrito = ?

According to newton's second law , the net force on an object is the product of its mass and acceleration. it is given as

F = ma

inserting the values

F = (0.5) (3)

F = 1.5 N

hence the net force on the burrito comes out to be 1.5 N

User Anchor
by
7.2k points