Answer:
8 ounce jar
Explanation:
We divide the price by the number of ounces to find the unit rate or cost per one ounce.
2.79/8=0.34875
5.54/15=0.3693
The 8 ounce jar has the best unit rate with a lower cost per ounce.
9.4m questions
12.2m answers