175k views
3 votes
Matt can buy and 8 ounce jar of salsa for $2.79 or a 15 ounce jar of salsa for $5.54 which jar has the best unit rate

User HouFeng
by
8.6k points

1 Answer

1 vote

Answer:

8 ounce jar

Explanation:

We divide the price by the number of ounces to find the unit rate or cost per one ounce.

2.79/8=0.34875

5.54/15=0.3693

The 8 ounce jar has the best unit rate with a lower cost per ounce.

User Paul Speranza
by
7.9k points

No related questions found