Answer:
t = 3.88 seconds
Step-by-step explanation:
Given that,
A ball is thrown horizontally from the top of a 73.9-m building and lands 183 m from the base of the building.
We need to find the time for which the ball is in air. Let the time be t.

Here, a = -g,
and y = 0
u is initial velocity, u = 0

So, the ball is in the air for 3.88 seconds.