202k views
0 votes
Please show me how you did the work for this problem if you solve it!!! If a car is moving at 70 miles per hour, how many feet will it travel in 1 second? How many feet will it travel in 12 seconds? If possible show as much Detail as you possibly can, very much appreciated.

User Pyrce
by
7.2k points

1 Answer

5 votes

Answer:

102.6666... feet in one second 1232 feet in twelve seconds.

Explanation:

Most clear way of solving this breakdown the proportions by keep the value.

1 mile = 5280 feet.

1 hour = 60 minutes = 3600 seconds -- See now it is easy.

Feet per second...

= feet/seconds

(70*5280) = 369,600/3,600 = 102.666666667 -- That is 102.66...feet per second.

For twelve seconds just multiply by 12.

102.666666667*12 = 1232 feet in twelve seconds.


User Jillan
by
6.9k points