210k views
0 votes
What is the answers for 12

What is the answers for 12-example-1

2 Answers

3 votes

Answer:

a is 13.5 b is 144 c is 69.12, hope this helps

Explanation:


User Marc Young
by
5.7k points
3 votes

12a. The unit rate is $0.125 per dozen and an equation relating the two quantities is y = 0.125x.

b. The unit rate is $0.16 and an equation relating the two quantities is y = 0.16x.

c. The unit rate is $0.12 and an equation relating the two quantities is y = 0.12x.

In Mathematics and Euclidean Geometry, a unit rate refers to the quantity of material that is equivalent to a single unit of product or quantity.

Part a.

Note: One dozen is equal to 12. Therefore, 3 dozens of apples is equal to 36 apples.

In this context, an equivalent unit rate can be calculated by using the following formula;

Unit rate = Total cost of apples/3 dozens of apples

Unit rate = $4.5/36

Unit rate = $0.125 per dozen.

Equation: y = 0.125x.

Part b.

Unit rate = Total cost/Number of bottles

Unit rate = $4.8/30

Unit rate = $0.16 per bottle of water.

Equation: y = 0.16x

Part c.

Unit rate = Total cost/Quantity of mozzarella cheese

Unit rate = $2.88/24

Unit rate = $0.12 per quantity of mozzarella cheese.

Equation: y = 0.12x

Complete Question:

12. For each situation, find a unit rate and write an equation relating the two quantities.

a. 3 dozen apples for $4.50

b. 30 bottles of water for $4.80

c. 24 ounces of mozzarella cheese for $2.88

User Matt Molnar
by
5.7k points