12a. The unit rate is $0.125 per dozen and an equation relating the two quantities is y = 0.125x.
b. The unit rate is $0.16 and an equation relating the two quantities is y = 0.16x.
c. The unit rate is $0.12 and an equation relating the two quantities is y = 0.12x.
In Mathematics and Euclidean Geometry, a unit rate refers to the quantity of material that is equivalent to a single unit of product or quantity.
Part a.
Note: One dozen is equal to 12. Therefore, 3 dozens of apples is equal to 36 apples.
In this context, an equivalent unit rate can be calculated by using the following formula;
Unit rate = Total cost of apples/3 dozens of apples
Unit rate = $4.5/36
Unit rate = $0.125 per dozen.
Equation: y = 0.125x.
Part b.
Unit rate = Total cost/Number of bottles
Unit rate = $4.8/30
Unit rate = $0.16 per bottle of water.
Equation: y = 0.16x
Part c.
Unit rate = Total cost/Quantity of mozzarella cheese
Unit rate = $2.88/24
Unit rate = $0.12 per quantity of mozzarella cheese.
Equation: y = 0.12x
Complete Question:
12. For each situation, find a unit rate and write an equation relating the two quantities.
a. 3 dozen apples for $4.50
b. 30 bottles of water for $4.80
c. 24 ounces of mozzarella cheese for $2.88