Answer:
The perimeter is found by multiply multiplying the length by 2 and adding it to the width multiplied by 2.
Perimeter = 2L +2W
The length is given as twice the width which would be written as 2W
Now you have P = 2(2w) +2w
The perimeter is given as 52 cm:
51 = 2(2w) +2W
Simplify:
51 = 4w +2w
51 = 6w
Divide both sides by 6:
w = 51/6
w = 8.5
The width is 8.5 cm
The length is 2w = 2*8.5 = 17 cm