229k views
4 votes
A case of 12 bottles of water was on sale at the mall for $5.33. What is the cost per bottle?

2 Answers

3 votes

Answer:

$0.44

Explanation:

$5.33 / 12 = $0.44

User Suban Dhyako
by
5.9k points
2 votes

Answer:

You can find this by using a proportion.

Explanation:



(12)/(5.33)
(1)/(x)

Put 12 over the total cost of $5.33

Now cross multiply.

5.33=12x

Divide by 12 on each side to get rid of the x.

Each bottle costs about 0.44 cents.

User Ankit Patidar
by
5.1k points