47.5k views
4 votes
The volume of a sphere is 500 3 πcm3. What is the radius? Sphere V = 4 3 πr3 1. Substitute value into formula:  500 3 π = 4 3 πr3 2. Undo multiplication of 4 3 :    125π = πr3 3. Undo multiplication of π:    125 = r3 4. Undo cube:         3√125 = r The radius of the sphere is 6 ⇒ 5 cm

2 Answers

1 vote

Answer:

5m

Explanation:

User Lorilee
by
7.2k points
4 votes

Answer:

Radius of the sphere is 5m.

Explanation:

We have given the volume of sphere
(500)/(3)\cdot {\pi}m^3

we have to find the radius of the sphere


\text{volume of sphere is }=(4)/(3)\cdot {\pi}\cdot r^3

On substituting the given value of volume of sphere we get


(500)/(3)\cdot {\pi}=(4)/(3)\cdot {\pi}\cdot r^3

After simplification we get:


\Rightarrow 4\cdot r^3=500


\Rightarrow r^3=125


\Rightarrow r=5

Hence, the radius of sphere is 5m

User Josh Bedo
by
7.7k points