Answer: 10% is the percentage error.
Explanation:
Since, According to the question the labeled weight of the a bag of apples = 5 pounds
Since, 1 pounds = 16 ounces
Therefore the labeled weight of the a bag of apples= 5 × 16 = 80 ounces
But, the actual weight of the bag of apples = 72 ounces
Since, The percentage error = ( experiment value - actual value)×100 /experiment value
Thus, percentage error of the weight of the bag of apple= (80-72)×100/80= 800/80= 10%