186k views
25 votes
16. Magnesium has a density of 1.74g/cm3. A strip of magnesium metal measures 0.104m long and is 2.52mm wide. If the mass of the strip is 0.104 g, what is the thickness of the magnesium strip

1 Answer

14 votes

Answer:

228.1 m

Step-by-step explanation:

Area of the magnesium strip = 0.104m * 2.52 * 10^-3 = 2.62 * 10^-4 m^2

Density of Magnesium strip = 1.74g/cm3

Mass of magnesium strip = 0.104 g

But

density = mass/ area * thickness

density * area * thickness = mass

thickness = mass/density * area

thickness = 0.104 g/2.62 * 10^-4 * 1.74

thickness = 0.104 g/ 4.56 * 10^-4

thickness = 228.1 m

User Different
by
7.2k points