59.3k views
4 votes
A food packet is dropped from a helicopter during a flood-relief operation from a height of 750 meters. Assuming no drag (air friction), what will the velocity of the packet be when it reaches the ground? Also, at what height will the packet have half this velocity?

1 Answer

7 votes

1. Velocity at which the packet reaches the ground: 121.2 m/s

The motion of the packet is a uniformly accelerated motion, with constant acceleration
a=g=9.8 m/s^2 directed downward, initial vertical position
d=750 m, and initial vertical velocity
v_0 = 0. We can use the following SUVAT equation to find the final velocity of the packet after travelling for d=750 m:


v_f^2 -v_i^2 =2ad

substituting, we find


v_f^2 = 2ad\\v_f = √(2ad)=√(2(9.8 m/s^2)(750 m))=121.2 m/s

2. height at which the packet has half this velocity: 562.6 m

We need to find the heigth at which the packet has a velocity of


v_f=(121.2 m/s)/(2)=60.6 m/s

In order to do that, we use again the same SUVAT equation substituting
v_f with this value, so that we find the new distance d that the packet travelled from the helicopter to reach this velocity:


v_f^2-v_i^2=2ad\\d=(v_f^2)/(2a)=((60.6 m/s)^2)/(2(9.8 m/s^2))=187.4 m

Which means that the heigth of the packet was


h=750 m-187.4 m=562.6 m

User Trevor Boyd Smith
by
7.3k points