95.6k views
1 vote
Block A is accelerating with Block B at a rate of 0.800 m/s2 along a frictionless surface. It suddenly encounters a surface that supplies 25.0 N a friction. What is the new Acceleration?

A. 0.4 m/s2

B. 1.0 m/s2

C. 0.8 m/s2

D. 0.6 m/s2

User JOpuckman
by
6.2k points

1 Answer

4 votes

Answer:


a=0.6\ m/s^2

Step-by-step explanation:

The attached figure shows the whole description. Considering the applied force is 100 N.

The acceleration of both blocks A and B,
a=0.8\ m/s^2

Firstly calculating the mass m using the second law of motion as :

F = ma

m is the mass


m=(F)/(a)


m=(100\ N)/(0.8\ m/s^2)

m = 125 kg

It suddenly encounters a surface that supplies 25.0 N a friction, F' = 25 N


(F-F')=ma


(100-25)=125* a


a=(75)/(125)=0.6\ m/s^2

So, the new acceleration of the block is
0.6\ m/s^2. Hence, this is the required solution.

Block A is accelerating with Block B at a rate of 0.800 m/s2 along a frictionless-example-1
User Amarnath Harish
by
7.5k points