25.3k views
5 votes
A 12.3-ounce package costs $2.99. What is the unit price?

User Gerhardt
by
7.3k points

1 Answer

5 votes

Answer:

$0.243089430894309 Per ounce

Price divided by ounces gives you the unit price. Since this is an unreal number when talking about price it will be $0.24 per ounce.


User Charlin Agramonte
by
8.7k points

No related questions found