146k views
2 votes
Find the unit rate. Camryn paid $30.16 for 8 pounds of almonds

2 Answers

4 votes
The unit rate is $3.77
$30.16/8=3.77
User Andrew Kozlik
by
5.8k points
2 votes

Answer:

The unit rate is $3.77

Explanation:

You take 30.16 and divide that by 8 which equals 3.77

have a nice day! :)


User Jose Angel Maneiro
by
6.1k points