206k views
1 vote
Can You Guys Please Help?!

Can You Guys Please Help?!-example-1

1 Answer

0 votes
Matte Paint:

7.56/4= $1.89 per pint

Glossy Paint:

2×8= 16 pints
26.16/16= $1.64 (rounded up from 1.635) per pint

Brush:

18/4= $4.50 per brush

A:

There are 8 pints in a gallon, meaning there are 4 pints in a half gallon. This means he's buying 12 pints of paint for $1.89 per pint.

12×1. 89= 22.68

A is false.

B:

There are 2 pints in a quart. 2×6= 12 pints.

12×1.64= 19.68

B is false.

C:

4.5×2= 9

There are 8 pints in a gallon.

1.89×8= 15.12
15.12+9= $24.12

C is true.

D:

13×1.64= 21.32

D is false.

Hope this helps!
User Mehul Bisht
by
7.9k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories