184k views
0 votes
Marco paid $22.62 for 7.8 gallons of gas. What is the price of 1 gallon of gas

User Sam Orozco
by
7.0k points

2 Answers

1 vote
The price of one gallon is $2.90
User Ivan Akcheurov
by
7.5k points
6 votes

Answer:

$2.90

Explanation:

22.62/7.8=2.90

User Amit Prakash
by
7.6k points