225k views
5 votes
You pay $2.36 for 6 donuts. What is the unit price

User CJ Jean
by
4.9k points

2 Answers

1 vote

Answer: about 40 cents a donut


Explanation:

If you divide 2.36 by 6 you get .393 so you can round it to 40 cents

User Koenmetsu
by
5.9k points
5 votes

Answer:

39 cents per donut

Explanation:

2.36 / 6 = 0.39333333333

Round cents to the nearest hundredth

Hope this helps

-IronWolfX


User Lordjeb
by
5.4k points