225k views
5 votes
You pay $2.36 for 6 donuts. What is the unit price

User CJ Jean
by
7.7k points

2 Answers

1 vote

Answer: about 40 cents a donut


Explanation:

If you divide 2.36 by 6 you get .393 so you can round it to 40 cents

User Koenmetsu
by
8.8k points
5 votes

Answer:

39 cents per donut

Explanation:

2.36 / 6 = 0.39333333333

Round cents to the nearest hundredth

Hope this helps

-IronWolfX


User Lordjeb
by
8.4k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories