125k views
5 votes
A dining set is priced at $785. If the sales tax is 7 percent, what is the cost to purchase the dining set? Round to the nearest cent if necessary. $54.95 $792.00 $839.95 $1134.50

User Harry Blue
by
6.9k points

2 Answers

2 votes

Answer:

C. $839.95

Explanation:

i took the test

User Fmitchell
by
6.7k points
7 votes

Answer:

$839.95

Explanation:

Sales tax = 7 % × cost

Sales tax = 0.07 × 785

Sales tax = $54.95

=====

Cost = price + sales tax

Cost = 785 + 54.95

Cost = $839.95

The cost to purchase is $839.95.

User Tunesmith
by
7.8k points