35.0k views
5 votes
Which unit rate is the lowest price per ounce?

Choice A: 6 ounces of chocolate chips for $2.49
Choice B: 8 ounces of chocolate chips for $3.32

Choice A
Choice B
The unit rates are equal.
The unit rates cannot be determined.

User Tetri
by
7.9k points

2 Answers

3 votes

Answer:

Choice B.

Explanation:

If you divide $2.49 by 6, you get approximately $0.41(the real answer is 0.415 but cents only go to 2 decimals, so you would cancel out the 5)

If you divide $3.32 by 8, you also get approximately $0.41,

$0.41=$0.41

User Dafunkeemonkee
by
7.2k points
2 votes
The unit rates are equal
User Paul Brauner
by
7.2k points