menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Jen has $24 to spend on five pens after buying them she had $14. How much did each pen cost?
asked
Jan 21, 2019
8.4k
views
2
votes
Jen has $24 to spend on five pens after buying them she had $14. How much did each pen cost?
Mathematics
middle-school
Tobias Sarnow
asked
by
Tobias Sarnow
8.2k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
3
votes
Answer:
2$
Explanation:
24-14= 10
10/5+ 2
So each pen was $2
Stefano Brozzi
answered
Jan 23, 2019
by
Stefano Brozzi
8.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
4
votes
$24-$14=$10
$10÷5=$2
Each pen cost $2.
Elec
answered
Jan 25, 2019
by
Elec
7.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org