36.3k views
4 votes
A 2 gallon bottle of fabric softener costs $28.16. What is the price per cup

User Mark Omo
by
7.5k points

1 Answer

4 votes

Answer:

0.88 a cup

Explanation:

convert 2 gallons to 32 cups then divide 28.16 by 32 and get .88


User Kms
by
8.1k points

Related questions

1 answer
1 vote
84.5k views
1 answer
0 votes
202k views
1 answer
1 vote
76.1k views