22.1k views
0 votes
If a train travels 80 m/s in two hours and 20 minutes, how far has it traveled?

1 Answer

5 votes

Answer:

distance = 585600 m

Explanation:

change 2 hours 20 minutes to seconds

2 hrs * 60 minutes/1hr * 60 sec/min = 7200 sec

20 minutes * 60 sec/min = 120 sec

2 hr 20 min = 7320 seconds

distance = rate * time

distance = 80 m/s * 7320 s = 585600 m

User CompChemist
by
7.1k points