165k views
5 votes
which has the best unit rate? 16 oz for $4.25 or 20 oz for $ 4.55 I chose 16 oz but I need to make sure it's right

User Rvs
by
7.6k points

2 Answers

4 votes
we eat over 2 million pounds every two months
User NBoymanns
by
8.1k points
7 votes

number of oz per dollar


16 oz / $4.25 (divide 16 by 4.25)

= 3.76 oz / $1


20 oz / $4.55 (divide 20 by 4.55)

= 4.40 oz / $1


20 oz for $4.55 is the best unit rate because you have more oz per dollar (so you get more for the same amount of money)

User Peter Hoeg
by
8.8k points

No related questions found