158k views
3 votes
Felix has $11 and begins saving $5 each week toward buying a new phone. Eddy has $60 and begins spending $2 per week on supplies for his art class.

What is the unit rate for Felix and Eddy?

User RedPixel
by
8.5k points

1 Answer

0 votes

Answer:

Unit rate for Felix= $5 per week.

Unit rate for Eddy= -$2 per week.

Step-by-step explanation:

We have been given that Felix has $11 and begins saving $5 each week toward buying a new phone. Eddy has $60 and begins spending $2 per week on supplies for his art class.

Let us find unit rate for Felix.

We can see that unit rate for Felix is $5 per week as each next week Felix's saved amount will be $5 greater than last week, therefore, unit rate for Felix will be $5 per week.

Now let us find unit rate for Eddy.

We have been given that Eddy has $60 and he is spending $2 per week, which means each next week Eddy will have $2 less than last week, therefore, unit rate for Eddy will -$2 per week.


User Mkro
by
8.9k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories