136k views
0 votes
Your parents give you $20 dollars to buy Takis and Gum. Takis cost $2.00 a bag and Gum cost $3.00 a pack. How many bags of Taki and how many packs of Gum will you buy if you have to spend all $20 dollars?

User Mikus
by
6.1k points

1 Answer

2 votes

Answer:

$2.00

+$3.00

= 5

So $20.00/divided by 5 equals 4

4 is your answer



Explanation:


User Paradisonoir
by
5.5k points