193k views
12 votes
If a real estate agent earns 3% commissions and earned 4,350 on the closing of home what was the price of the home ?

User Ssmir
by
6.4k points

1 Answer

6 votes

Answer:

145 000

Explanation:

4350 = 3%

1% = 1450

100% = 145 000

User Gibran
by
6.9k points