2.4k views
0 votes
the cost of a layer cake is $12.96 plus $3.55 per layer.If Paul has only $30 to spend on a cake ,what is the most number of layers he can afford

User Unarity
by
8.4k points

1 Answer

4 votes

Answer:

4 layers with $2.84 left over

Explanation:

You start off with the cost of the cake which is $12.96, then add $3.55 (in this case 4 times) until you get the closest number to $30 without going over ($27.16) . You find the amount of money that is left over by subtracting you original amount ($30) with the amount you spent total on the cake ($27.16) .

User AHM
by
7.9k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories