Answer:
1. 12588.75
2. 4131.68
3. 966.28
4. 48953.29
Explanation:
1. salary = 66,640
he makes at least 8925 so that is taxed at 10 %
8925 at 10 % = 8925 * .10 = 892.50
he makes at least 36250 so 36250 less the 8925 is taxed at 15%
36250-8925 = 27325
27325 * .15 = 4098.75
he makes 66640 so part of his salary falls in the 25% range
66640-36250 = 30390 falls in the 25% range
30390*.25 = 7597.50
His total income tax bill is 892.5 +4098.75+7597.50 = 12588.75
2. social security tax is 6.2 %
66640 * .062 = 4131.68
3. Medicare is 1.45%
66640 * .0145 =966.28
4 total taxes = income + social security + medicare
total taxes = 12588.75 +4131.68+966.28
total taxes =17686.71
net annual income = income - taxes
net annual income = 66640-17686.71
net annual income =48953.29