72.4k views
3 votes
How much is one melon if 3 sell for $1.98 ?

2 Answers

5 votes

Answer: $0.66


Step-by-step explanation: Just divide 3 / $1.98 and you will get $0.66.

Fairly simple, But the only thing I don't understand is why a melon is on sale for $0.66. Thats CHEAP! Give me 100 :)


User Praveen G
by
7.9k points
2 votes

Answer:

One melon is sold for $0.66

Explanation:

3 melons were sold for = $1.98

We have to calculate the price of 1 melon.

To find the price of one melon we just divide 1.98 by 3.

1 melon was sold for = 1.98 ÷ 3 = $0.66

One melon is sold for $0.66

You can check your answer if 1 melon costs $0.66,

3 melon costs 0.66 × 3 = $1.98

So the answer is correct.

User Areli
by
8.1k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories