Answer:
One melon is sold for $0.66
Explanation:
3 melons were sold for = $1.98
We have to calculate the price of 1 melon.
To find the price of one melon we just divide 1.98 by 3.
1 melon was sold for = 1.98 ÷ 3 = $0.66
One melon is sold for $0.66
You can check your answer if 1 melon costs $0.66,
3 melon costs 0.66 × 3 = $1.98
So the answer is correct.