82.3k views
5 votes
5 wars of corn for $1.55. What was the cost per ear?

User MakeMonday
by
7.6k points

1 Answer

2 votes

Answer:

$0.31

Explanation:

1.55/5=0.31

So if each ear of corn cost $0.31 than 5 times .31 should equal $1.55

5x.31=1.55

Yes!

User DyreVaa
by
8.1k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories