3.5k views
0 votes
A 50in link of silver chain cost $82.99 a 15 inch length of gold chain cost $112.59 what is the unit cost

User Acushner
by
8.5k points

1 Answer

2 votes

Answer

Find out the what is the unit cost .

To prove

As given

A 50in link of silver chain cost $82.99 .


Unit\ cost\ of\ silver\ chain = (Cost\ of\ 50in\ link\ of\ silver\ chain)/(Total\ length\ of\ silver\ chain)


Unit\ cost\ of\ silver\ chain = (82.99)/(50)

Unit cost of silver chain = $1.6598

As given

A 15 inch length of gold chain cost $112.59


Unit\ cost\ of\ silver\ chain = (Cost\ of\ 15in\ link\ of\ gold\ chain)/(Total\ length\ of\ gold\ chain)


Unit\ cost\ of\ silver\ chain = (112.59)/(15)

Unit cost of silver chain = $ 7.51 (Approx)

Therefore the unit cost of the silver chain is $1.6598 and the unit cost of the gold chain is $7.51 .


User Eli Chen
by
7.8k points